Szampony do Brody

W naszym katalogu produktów do pielęgnacji brody znajdziesz szeroki wybór szamponów do brody, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego typu zarostu. Dostępne są szampony do brody w formie płynnej, w kostce, a także saszetki, które doskonale sprawdzą się na przykład w podróży. Produkty mają rześki, męski zapach, który zapewni Twojej brodzie efekt świeżości na cały dzień.

W jakim celu stosuje się szampon do brody?

Jak każda inna część męskiego ciała, broda wymaga codziennej pielęgnacji. Ważne jest, aby zachować higienę, ponieważ zarówno resztki jedzenia, napojów, zapachy tytoniu jak i wszystkie inne nieczystości z łatwością kumulują się w brodzie, szczególnie u mężczyzn z dużą brodą. Dlatego konieczne jest stosowanie specjalnego szamponu do brody, który został opracowany specjalnie w tym celu. Dzięki temu produktowi zadbasz w optymalny sposób zarówno o swój wizerunek osobisty, jak i zdrowie.

Oto zalety szamponów do brody

 • Zapomnij o swędzeniem – szampon do brody zmiękcza włosy i oczyszcza skórę pod nimi, aby usunąć podrażnienia.
 • Zapomnij o nieprzyjemnym zapachu – szampony dostępne w naszym sklepie pozostawiają wspaniały zapach na brodzie, nie nie sztuczny, zapach, jak zwykły szampon. Zapachy zostały opracowane specjalnie z myślą o mężczyznach, dlatego mają drzewny, cytrusowy, pikantny lub korzenny akcent zapachowy.
 • Łatwa pielęgnacja – brody są znane z tego, że czasami są trudne do ujarzmienia. Jeśli o nią nie zadbasz, zarost rośnie w dowolnym kierunku. Szampon do zarostu pomaga utrzymać zarost w ryzach, zmiękczając go i sprawiając, że jest bardziej podatny na pielęgnację, stylizację i modelowanie.

Czym różni się szampon do brody od innych szamponów?

Pielęgnacja i higiena zarostu to ważny aspekt, który jako dumny posiadacz brody musisz dogłębnie zrozumieć, dlatego chcielibyśmy wyjaśnić różnice między szamponami dostępnymi w tej kategorii a innymi szamponami.

Otóż tego typu produkt został opracowany nie bez przyczyny. Mężczyźni używają szamponów do brody, ponieważ włosy na brodzie różnią się w znaczącym stopniu od włosów np. na skórze głowy, ponieważ skóra w okolicy brody ma inne pH niż reszta ciała, więc nie jest wskazanie używanie szamponu, którego używasz do mycia głowy do brody.

Akceptowalne są niektóre mydła, używane na co dzień, mające neutralne pH, ponieważ nie powodują podrażnień skóry. Najlepiej jednak kupić specjalny szampon do mycia brody, ponieważ jest on łatwiejszy w użyciu i lepiej usuwa zanieczyszczenia z włosów w tej części ciała. Ponadto, szampony do brody, są odpowiednie dla skóry w okolicy brody, ponieważ nie podrażniają ani nie powodują swędzenia.

Składniki szamponów diametralnie się różnią

 • Klasyczne szampony – większość szamponów na rynku i, niestety, najprawdopodobniej również te znajdujące się w Twojej łazience składają się z substancji chemicznych – np. laurylosiarczanu sodu, kokamidopropylobetainy lub lauramidopropylobetainy – wybranych ze względu na ich właściwości odtłuszczające, ale również sklasyfikowanych jako drażniące dla skóry. Składniki te są stosowane głównie ze względu na ich niski koszt, co pozwala na sprzedaż produktu końcowego po bardziej konkurencyjnej cenie. Jednak ich wpływ na brodę, a zwłaszcza na skórę pod nią, jest szczególnie szkodliwy. Ich silne działanie odtłuszczające radykalnie usuwa naturalne oleje ze skóry i włosków brody, co oprócz tego, że jest niezdrowe, prowadzi do suchości, odwodnienia, łuszczenia się – znanego również jako łupież – a nawet zapalenia skóry. Efekt nieprzyjemnego swędzenia jest szczególnie intensywny podczas zapuszczania brody, przez co proces ten może się wydawać trudniejszy, niż się tego spodziewałeś.
 • Specjalne szampony do brody – na szczęście istnieją inne szampony, w tym przypadku wykonane z naturalnych składników: organicznych olejów roślinnych, takich jak olej arganowy, olej kokosowy, naturalnych ekstraktów, prowitamina B6, biotyny, gliceryny czy glikolu propylenowego, – które nie tylko pozostawią brodę czystą i zadbaną, ale także zadbają o skórę, dogłębnie ją nawilżając. Choć trzeba przyznać, że są one nieco droższe od przeciętnych szamponów dostępnych na rynku, to jednak są absolutnie warte tej inwestycji. Jeśli cenisz sobie zdrowie swojego zarostu, nie wahaj się i kup szampon do zarostu, który spełni potrzeby Twojej skóry. Oprócz utrzymania jej w czystości i zadbania o wygląd sprawisz, że Twoja cenna broda będzie zdrowsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Podsumowując, oto dlaczego nie powinieneś używać zwykłego szamponu do mycia brody

Czy to z powodu braku wiedzy, czy nieostrożności, niektórzy mężczyźni używają do mycia brody tego samego szamponu co do włosów. Wygodniej i szybciej, prawda? Niemniej jednak oto kilka najważniejszych powodów, dlaczego różne szampony się różnią i powinieneś przestać tak robić:

 • Włosy na głowie są delikatniejsze i mniej szorstkie, do tego stopnia, że każdy mieszek włosowy może wyhodować do dwóch lub trzech włosów, ale skóra głowy jest znacznie mocniejsza i twardsza niż reszta skóry na jakiejkolwiek innej części ciała.
 • Z kolei włosy na brodzie są bardzo gęste i twarde, a z każdego mieszka włosowego wyrasta tylko jeden włos. Skóra twarzy jest jednak bardzo wrażliwa i codziennie narażona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, dlatego wymaga odpowiedniej ochrony.
 • pH skóry w tych dwóch obszarach jest różne, podobnie jak ich potrzeby.

Jak stosować szampon do brody?

W skrócie: przede wszystkim należy opłukać brodę letnią wodą i następnie nałożyć szampon do brody lub mydło do brody. Następnie należy ją spłukać, aby uniknąć pozostawania piany między włoskami, a następnie dokładnie wysuszyć całą brodę.

Suszenie brody i wąsów można wykonać ręcznikiem lub suszarką do włosów z zimnym nawiewem, w obu przypadkach zalecamy przyłożyć się do tego, aby uniknąć wilgoci, która jest szkodliwa dla brody. Dla lepszego wykończenia, po myciu i suszeniu zalecamy stosowanie olejku do brody lub balsamu nawilżającego, które nadadzą brodzie dodatkowy połysk i nawilżenie, którego potrzebuje.

W związku z popularnością, z jaką cieszy się zapuszczanie brody, na rynku pojawiła się nieskończona liczba produktów do jej pielęgnacji, dlatego obecnie z łatwością znajdziesz olejek do brody, czy balsam w naszym specjalistycznym sklepie. Są to produkty używane między innymi przez profesjonalnych barberów.

Jak myć brodę za pomocą szamponu – instrukcja krok po kroku

 1. Mycie brody – aby prawidłowo umyć brodę, rozprowadź wybrany produkt (szampon, mydło) na całej brodzie i zanurz palce, aż dotkną one skóry. Szampon do zarostu musi dotrzeć do skóry, a nie tylko do włosków, ponieważ skóra pod nim również musi zostać oczyszczona i nawilżona. Rozprowadź więc produkt we wszystkich możliwych kierunkach, od nasady aż po końce. Pocieraj brodę, aż się spieni, ale nie przesadzaj, aby nie podrażnić skóry. Delikatnie masuj, tak, aby skóra pod spodem uwolniła wszystkie zanieczyszczenia i martwy naskórek, a także, aby pobudzony został przepływ krwi w tej części twarzy i mieszkach włosowych, co przełoży się na lepszy wzrost i rozwój brody.
 2. Płukanie brody – po dokładnym umyciu brody szamponem, następnym krokiem jest jej dokładne spłukanie. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ pozostałości mogą podrażniać skórę po wyschnięciu. Radzimy, aby używać letniej wody, ponieważ jej zaletą jest to, że zamyka pory i nadaje włosom połysk.
 3. Suszenie brody –  po zakończeniu mycia brody należy ją całkowicie wysuszyć, aby zapobiec podrażnieniu skóry przez wilgoć pozostałą między włoskami. Pamiętaj, że włosy są znacznie bardziej kruche, gdy są mokre, więc zalecamy zachować ostrożność podczas wycierania brody ręcznikiem. Alternatywnie można użyć suszarki do włosów, która lepiej wysuszy brodę, a także nieco rozciągnie włosy, dzięki czemu będą wyglądać lepiej. Jeśli podczas suszenia użyjesz również szczotki do brody, Twoja broda będzie nienaganna, gładka i rozczesana.

Jak często myć brodę?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy myjesz swoją brodę wystarczająco często? Generalnie każda osoba ma inny rodzaj skóry, więc częstotliwość mycia będzie zależeć od każdej osoby, choć zalecana częstotliwość to co dwa dni – dla porównaniu w przypadku włosów na głowie niektórzy zalecają 1, czy 2 mycia w tygodniu. Niemniej jednak broda jest inna, ponieważ dużo łatwiej gromadzą się na niej wszelkiego rodzaju pozostałości, takie jak resztki jedzenia, dym, czy to z zanieczyszczeń miejskich, czy z tytoniu, tłuszcz z własnej skóry, płyny, oraz wiele rodzajów zarazków i bakterii.

Oprócz radzenia sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, które gromadzą się w brodzie, mężczyźni posiadający brodę muszą również stawić wielu dolegliwościom, takim jak swędzenie brody, czy odwodniona lub sucha skóra, która szczególnie szybko łuszczy się w najzimniejsze zimowe dni, dlatego stosowanie szamponu i innych produktów pielęgnacyjnych jest najlepszym sposobem na zapomnienie o tych problemach.

Inne wskazówki dotyczące utrzymania brody w czystości i higienie

Oprócz powyższych kroków dotyczących mycia brody i utrzymywania jej w czystości istnieją inne sztuczki, które pozwolą nadać brodzie ostateczny wygląd, aby wyglądała na zdrową i zadbaną.

 • Używaj olejku lub balsamu do brody: Nałożenie balsamu, lub olejku do brody zapewni jej nawilżenie i sprawi, że będzie wyglądać schludnie i lśniąco. Uważaj jednak, aby nie użyć zbyt dużej ilości olejku, jeśli nie chcesz, aby Twoja broda wyglądała na tłustą.
 • Rozczesuj brodę za pomocą wosku do brody: Wosk jest nakładany na brodę w celu nadania jej kształtu. Dodatkowo znacznie łatwiej rozczesać jest brodę za pomocą odrobiny wosku.
 • Częste golenie i przycinanie: Jeśli chcesz mieć pełną i bujną brodę, powinieneś często ją przycinać, aby zdrowo rosła.

Krótko mówiąc, broda jest cechą, która dodaje męskości każdemu mężczyźnie, jednak jeśli ją zaniedbasz i nie poświęcisz jej wystarczająco dużo czasu, zamiast dodawać męskości, będzie ona sprawiać wrażenie niechlujstwa, brudu i braku profesjonalizmu. A jednym kluczowych produktów, aby o nią zadbać, jest szampon do mycia brody.